Proteza stała

30 października 2013
Łukasz

Kolano sterowane elektronicznieProteza docelowa, która umożliwia w miarę swobodne funkcjonowanie kosztuje 171 845 PLN. W jej skład wchodzi elektronicznie sterowane kolano, miękkie zawieszenie kosza biodrowego, dynamiczna stopa węglowa, tytanowy staw biodrowy oraz adapter obrotowy
Oferta na wykonanie protezyNiestety kwota jest bardzo duża, więc szukam fundacji lub osób indywidualnych, które zechcą pomóc w jej zebraniu. Refundacja NFZ obejmuje kwotę do 3000 PLN, co przy całkowitym koszcie protezy jest liczbą śmiesznie niską. PFRON i tegoroczny program "Aktywny Samorząd" okazał się niewypałem. Według "eksperta" zbyt krótko chodzę na protezie tymczasowej i odwołania oraz opinie prawdziwych specjalistów - protetyków nie pomogły. Tak zwani eksperci, którzy nie mieli styczności z osobami po wyłuszczeniu nogi w stawie biodrowym wiedzą lepiej jak można chodzić na takich protezach. Co więcej doskonale potrafią powiedzieć ile trwa rehabilitacja i ośmielają się twierdzić, iż osoba, która 7 miesięcy spędziła w szpitalu, nie wie jak długo dochodzi się do sprawności. Niestety takie osoby decydują czy niepełnosprawny otrzyma pomoc czy nie.

Od poprzedniego roku gromadzę środki pochodzące z 1% podatku, na indywidualnym koncie w fundacji "Słoneczko". Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się pomóc i bardzo proszę o dalsze wsparcie.


Proteza tymczasowa

30 października 2013
Łukasz

Proteza tymczasowa 1 W czerwcu zdecydowałem się na wykonanie protezy tymczasowej, ponieważ docelowa kosztuje około 172000 PLN. Koszt tymczasówki nie jest aż tak wysoki - jej cena wyniosła 10790 PLN. Proteza tymczasowa 2Z czego 2600 zrefundował NFZ, udało się także zdobyć refundację z PFRON'u (w moim przypadku było to 3900 PLN). Niestety moje oczekiwania w stosunku do protezy były nieco wyższe. Przy jej pomocy mogę się poruszać z jedną kulą, jednak tylko po stosunkowo równych powierzchniach (jeżeli trafią się najmniejsze przeszkody, chodzenie staje się bardzo uciążliwe). Naprzemienne wchodzenie po schodach jest niemożliwe, wsiadanie do samochodu jest bardzo trudne (a o jego prowadzeniu w protezie nie ma mowy). Uciążliwe jest także samo siedzenie. Zdecydowanie szybciej i swobodniej poruszam się przy pomocy kul. Protezę wykorzystuję jedynie wtedy, kiedy chcę poćwiczyć lub potrzebuję wolnej ręki do wykonania jakichś prac. Poniżej filmiki z pierwszych kroków przy pomocy protezy.