Co dalej?

01 grudnia 2015
Łukasz

Opisana wcześniej proteza - mimo, że jest zdecydowanie lepsza od tymczasowej - w dalszym ciągu, nie jest w stanie zapewnić mi możliwości swobodnego poruszania się poza domem. Owszem, na prostej nawierzchni, gdzie nie ma zbyt wielu przeszkód (schodów czy nierówności) mogę z niej korzystać, rezygnując z kul. Poniżej opisałem kilka możliwości rozbudowy zestawu.

Elastyczny kosz biodrowy – ze względu na moją małą wagę, możliwe jest wykorzystanie elastycznego kosza biodrowego, który zwiększy komfort używania protezy oraz jego dopasowanie.

Przegub biodrowy – obecnie korzystam z biodra, które umożliwia jednowymiarowe ruchy wahadłowe (w przód i w tył). Dostępny jest obecnie system umożliwiający ruch w trzech wymiarach oraz przywrócenie wewnętrznego i zewnętrznego ruch obrotowego biodra, co zdecydowania sprawia, że wzorzec poruszania jest bardziej zbliżony do fizjologicznego.

Przegub kolanowy – wykorzystuję 7-osiowy przegub hydrauliczny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być przegub sterowany mikroprocesorowo. Rozpoznaje on samodzielnie kiedy potrzebne jest zgięcie, a kiedy rozkładać ciężar w fazie spoczynku.

Stopa – korzystam ze stopy wykonanej z włókna węglowego. Służy tylko do podpierania się, jednak dostępne stopy węglowe, mogą również zwracać energię włożoną w wykonanie kroku, ułatwiając dalszy chód.

Powyższe usprawnienia mogą przyczynić się do znacznego polepszenia protezy. Niestety wdrożenie ich wymaga bardzo wysokich środków, a pewności, że okażą się trafne - nie ma. Chciałbym wdrażać poszczególne usprawnienia w miarę moich możliwości. Oczywiście bardzo liczę na pomoc darczyńców, którzy do tej pory mnie nie zawiedli (dziękuję Wam za to :-) ). Rozpocznę od próby wykorzystania elastycznego kosza biodrowego, następnie chciałbym sprawdzić działanie lepszego przegubu biodrowego (niestety koszt to około 40 000 PLN). Na końcu zaś myślę o zmianie kolana - jest to najdroższy element (koszt rzędu 60 000 PLN), jednak może się okazać, że w moim przypadku, korzyści z jego użytkowania będą relatywnie niskie w stosunku do ceny.